Po wakacyjnym okresie stagnacji ceny ofertowe na rynku nieruchomości nieco drgnęły. Wrzesień przyniósł nieznaczne podwyżki, ale już w październiku ceny spadały. Podobnie stało się w listopadzie, kiedy to spadki zanotowano w 15 miastach. Wygląda na to, że właściciele nieruchomości są zdeterminowani, aby zamknąć transakcje jeszcze przed końcem roku – czytamy w najnowszym raporcie opracowanym przez Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Największe „przeceny” dotyczą Sopotu -2,4%; Gdyni -1,8% i Poznania -1,7%. W pozostałych miastach obniżki wynoszą odpowiednio: -0,3% we Wrocławiu, -0,5% w Krakowie, -0,3% w Warszawie, -0,7% w Gdańsku, -0,4% w Łodzi, -0.5% w Szczecinie, Toruniu i Olsztynie i -0,2 w Białymstoku. Cen nieznacznie wyższych niż przed miesiącem mogą oczekiwać także właściciele mieszkań w Katowicach i Lublinie.

W skali roku przeciętne ceny w 15 miastach są nadal nieznacznie wyższe niż przed rokiem. Jednak obniżki z ostatnich miesięcy spowodowały, że już w 5 miastach ceny są niższe niż w listopadzie 2013: w Opolu -1%, w Olsztynie -3,2%, w Szczecinie -1,6% i w Łodzi -0,6%.

Z informacji od pośredników i banków wynika, że z końcem roku złożono więcej wniosków kredytowych, które rozpatrywane będą jeszcze według starych zasad odnośnie wkładu własnego. Transakcje zostaną już jednak zawarte w 2015 roku. Zniweluje to w pewnym zakresie okresowy zastój na rynku nieruchomości w styczniu i lutym. Doświadczenia z ostatnich miesięcy jak i fakt, że w przyszłym roku kupujący będą musieli posiadać 10% wkładu własnego przy zaciąganiu kredytów, wskazują na to że w kolejnych miesiącach 2015 roku należy spodziewać się spadku popytu i spadku cen nieruchomości na rynku wtórnym.

Ostatnie w tym roku zestawienie średnich cen transakcyjnych obfituje w spadki. Jedynym miastem, które nie odnotowało niższych cenowo transakcji jest Gdańsk. W porównaniu do cen z zeszłego roku, w większości miast nie widać istotnych zmian. Wyjątkiem jest Kraków, gdzie kupujemy mieszkania droższe o 10% oraz Gdynia, gdzie obecne ceny są niższe od tych z końcówki zeszłego roku o prawie 8%.

Okazuje się, że im bliżej zakończenia roku tym więcej zapytań dotyczących zakupu mieszkań. Część z nich generowana jest przez osoby, które jeszcze w grudniu chcą złożyć wniosek kredytowy, aby uniknąć 10% wkładu własnego, który będzie obligatoryjny już od początku 2015 r. Z pewnością okres okołoświąteczny będzie więc pracowity dla pośredników nieruchomości i doradców kredytowych.

Tymczasem końcówka roku upływa pod znakiem spadków. Tylko w Gdańsku, w porównaniu do ubiegłego miesiąca, średnie ceny transakcyjne są wyższe o 0,8% W pozostałych miastach widoczne są obniżki. Najwyższe procentowe spadki mają miejsce w Gdyni, gdzie ceny w przeprowadzanych transakcjach spadły średnio o 2,9% Dla Gdyni istotny jest jeszcze jeden czynnik. Obecnie średnie ceny wystawiane przez sprzedających są aż o 17,6% wyższe od cen mieszkań będących przedmiotem zakupu. To pokazuje, jak bardzo oferta rynkowa nie przystaje do realnych możliwości zakupowych statystycznych nabywców. Drugim z miast, w którym spadek przekroczył 2% jest Łódź. 3600 zł – tyle przeciętnie płacą łodzianie za ma kw. mieszkania. Różnica pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi wynosi zaledwie 12 zł. O 1,7% niższe ceny są obecne na rynku w Warszawie, gdzie wynoszą 7238 zł za m kw. W mijającym roku zmienność cen na stołecznym rynku nie była znacząca i nie wykraczała poza zakres 7200-7400 zł za m kw. W Poznaniu lokale sprzedawane są średnio za 5055 zł, czyli o 1,4% taniej niż przed miesiącem. W porównaniu do innych lokalizacji Poznań może pochwalić się największym metrażem sprzedawanych mieszkań (57 m kw.). Dość podobne ceny możemy znaleźć we Wrocławiu, gdzie za m kw. płacimy średnio 5144 zł (spadek o 1,2%). Natomiast w Krakowie spadek jest niewielki (0,3%), a ceny nadal przekraczają nieznacznie granicę 6000 zł za m kw.

Źródło: eGospodarka

Spread the word. Share this post!