Wnioski, które Komisja Europejska zaakceptowała, zostały złożone z początkiem września. Łączna kwota w wysokości 9,4 mld euro ma pochodzić z unijnego funduszu odbudowy. Z tej kwoty 4,1 mld euro to dotacje, a 5,3 mld euro pożyczki.
W 2025 r. środki te będą przeznaczone na planowane inwestycje, m.in. budowa farm wiatrowych na Bałtyku (10 mld zł), ocieplanie domów i wymianę pieców (3 mld zł), wydatki na szpitale onkologiczne i opiekę nad osobami starszymi (4,7 mld zł), wydatki na remonty linii kolejowych (7,4 mld zł), wydatki na rozwój i rozbudowę szybkiego internetu (1,5 mld zł).
Wrzesień przyniósł spadek cen we wszystkich grupach asortymentowych wyrobów budowlanych – wynika z najnowszego raportu Grupy PSB Handel. Grupa PSB Handel, która monitoruje rynek wyrobów wykorzystywanych przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym poinformowała, że we wrześniu ich średnia cena liczona dla 20 grup asortymentowych była o 0,8% niższa niż w analogicznym okresie rok temu. Obniżki miały miejsce w 14 kategoriach. Do 1% spadły ceny w grupach: dekoracje, motoryzacja, chemia budowlana oraz instalacje, ogrzewanie i wyposażenie, AGD. W kolejnych grupach spadki były następujące: ogród, hobby oraz płytki, łazienki, kuchnie (poniżej 2%), izolacje wodochronne i narzędzia (poniżej 3%), sucha zabudowa, dachy, rynny, izolacje termiczne (poniżej 4%).
Ceny materiałów budowlanych spadły we wrześniu 2024 – eGospodarka.pl – Aktualności
Polski PKB wzrośnie o 3,1 proc. w 2024 r., a w 2025 r. dynamika przyśpieszy do 3,6 proc. — wynika z poniedziałkowego raportu EY European Economic Outlook. Według tego opracowania Polska, obok innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, będzie jedną z najszybciej rosnących gospodarek w Europie w 2025 r. Z przedstawionego raportu wynika, że jednym z czynników stojących za wzrostem gospodarczym w Polsce jest rosnąca konsumpcja, która z kolei jest napędzana przez poprawę realnych dochodów – w przyszłym roku powinny one wciąż rosnąć, w skali 3 proc. rok do roku. Stoi za nią dalszy wzrost płac, choć jego dynamika będzie niższa od 2025 r. ze względu na mniejszą skalę podwyżek płacy minimalnej i w sektorze publicznym. Wzrost gospodarczy będzie też napędzany przez rosnące inwestycje i eksport, a te z kolei będzie wspierało finansowanie z Funduszu Odbudowy UE, dalsze zwiększenie wydatków na cele wojskowe oraz ożywienie popytu zewnętrznego.
Rynek najmu mieszkań zaczyna się stabilizować. Jak podaje Otodom.pl, pod koniec września oferta liczyła ponad 24,8 tys. lokali na wynajem, o 12 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. – Oznacza to powrót do poziomu porównywalnego z końcem czerwca, a więc sprzed sezonowych wahań – podkreślają autorzy raportu Otodom.pl. Wśród miast wojewódzkich duże zwyżki podaży notują Zielona Góra, Kielce, Warszawa i Kraków – o 34, 21 i 18 proc., odpowiednio. Spadek podaży odnotowano w Olsztynie (-13 proc.), Opolu (-5 proc.) i w Rzeszowie (-5 proc.).
Sytuacja na rynku nieruchomości jest coraz bardziej złożona. Choć deweloperzy mają na sprzedaż mnóstwo mieszkań, ceny wciąż pozostają na wysokim poziomie. Jak długo potrwa ta sytuacja? Eksperci JLL próbują rozwikłać tę zagadkę. W swojej najnowszej analizie firma JLL zwraca uwagę na wpływ czynników zewnętrznych na rynek mieszkaniowy.
https://bithub.pl/inwestycje/nieruchomosci/raport-jll-rynek-nieruchomosci-pod-presja-co-dalej-z-cenami/